„Ezért magamat figyelve <tesztelni> kezdtem a készítményt.”
Szeretem azokat a beszámolókat, amelyek arról szólnak, hogy a vitamincsomagokkal ismerkedők tesztelték az összeállításokat. Kíváncsiak voltak arra, hogy a javulások vajon nem csupán az úgynevezett placebohatásnak köszönhetőek-e.
Placebohatás: A placebo valójában hatóanyagot nem tartalmazó „gyógyszer”, azaz látszatorvosság. A placebo elnevezést olyan szerekre használják, amelyeket azért adnak valakinek, hogy megvizsgálják, hogy pusztán a segítség, a gyógyulás ígérete vagy reménye – hatóanyag nélkül – milyen kedvező hatást vált ki. Ez a fajta, hatóanyag nélkül kiváltott hatást nevezik placebohatásnak. Még egy hatóanyagot valóban tartalmazó gyógyszerkészítménynél is nagymértékben jelen van a placebohatás. Ugyanazt a kémiai hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítmények eltérő hatékonyságúak lehetnek, attól függően, hogy az orvos és a beteg mennyire bízik a kedvező hatásban, illetve erről az orvos milyen mértékben tudja meggyőzni a beteget. A latin placere = tetszik valakinek szóból. |
Egyfelől azért örülök ennek, mert a hozzám fordulóktól soha nem várok el vakhitet. Jobban szeretem, ha az emberek saját tapasztalatukból fakadó meggyőződéssel teszik mindazt, amit tesznek.
Másfelől azért, mert kivétel nélkül arra a következtetésre jutottak, hogy nem placebo, hanem a hatások valódiak.
Ez könnyen megérthető. A vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek valójában élelmiszerek. Tápanyagok. Elegendő mennyiségben kellene jelen lenniük a húsokban, tejtermékekben, gabonafélékben, zöldségekben és gyümölcsökben. Mivel a szokványos táplálkozás nem képes ezeket a megfelelő mennyiségben biztosítani, kénytelenek vagyunk étrend-kiegészítők formájában pótolni a hiányzó mennyiséget.
Ebben a könyvben nem akarok belemenni a részletekbe azzal kapcsolatban, hogy mennyire silánnyá váltak élelmiszereink. De korábban utaltam már erre a sajnálatos tényre. Amikor annak idején belemerültem a téma részletes kutatásába, megdöbbenéssel értesültem arról, hogy a modern élelmiszeripar mi mindent etet meg velünk „táplálék” címén. Ha Ön sem akarja struccként homokba dugni a fejét, érdemes tájékozódnia egy kicsit. Izgalmas információkat talál Hans-Ulrich Grimm A leves hazudik című könyvében.
Struccként homokba dugni a fejét: Egy régi feltételezés szerint a strucc, amikor valami veszélyt érzett, a homokba dugta a fejét, és így próbált elbújni. Ma már tudjuk, hogy ez nem felel meg a valóságnak, de a mondás fennmaradt azzal a jelentéssel, hogy amikor valaki nem kíván szembenézni valamilyen nyilvánvaló problémával vagy megoldással, akkor inkább úgy csinál, mintha nem is látna. |
A vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek nagyon jól meghatározott szerepük, feladatuk van a szervezetben.
Amikor a mennyiségük elégtelen, akkor bizonyos életfolyamatok – a többség – károsodnak. Ennek következményei, tünetei vannak. Ha megszüntetjük a hiányt, akkor szervezetünk ismét úgy kezd el működni, ahogy mindig is kellett volna működnie. A személy jobban érzi magát.
Volt egy valós hiány – Megtörtént egy valós hiánypótlás.
Voltak hiánytünetek – Megszűntek a hiánytünetek.
Szomjas voltam, és ittam egy nagy pohár vizet. Most, köszönöm, jól vagyok. Ez nem placebohatás.
Apropó! Körmök!
A körmök alapanyaga nem nagyon különbözik attól az anyagtól, amiből a haj épül fel, bár a külső megjelenésük, formájuk nagyon eltérő. A haj és a körmök nagyon hasonló dolgokat, tápanyagokat igényelnek. Nem meglepő, ha hasonló módon reagálnak a kiegyensúlyozott vitamincsomagok fogyasztására.
(Forrás: Dr.Lenkei Gábor könyvéből: Miért van szükségük az egészséges embereknek vitaminpótlásra?)